We are pleased to provide a schedule and group list for this year’s players trying out for the Avalon Celtics U11 All Stars.  Please see below for Schedule and Group Lists.

Please read all of the information listed below explaining the tryout process for this year.  Tryouts will begin on Monday, September 19 and finish on October 3. After the final tryout on October 3, we will select our Avalon Celtics U11 team that will compete in the Paradise U11 opening tournament on October 7th weekend.

A decision will be made by September 26, on if we will be icing One (1) or Two (2) All Star Teams for the upcoming season. That decision will be made based on the recommendation from the evaluators and the AMHA Technical Director based on what they see during the tryouts.  If the decision is made that we will ice a 2nd team in the DJHL, further sessions will be scheduled to finalize the selection of the that team. If not, then all players not selected for the Paradise tournament will be assigned to the Recreational program for the season.

Jerseys – will be handed out at the first tryout for each group. (Except goalies) Please make sure you wear the correct jersey number and colour assigned to you!

Any questions please connect by email with Justin Clark, Executive Director, jclark@avalonceltics.com

Good luck to all players in the tryout process!

 

Group 1

Group 2

Ronan Leonard (Goalie)

Cameron Dale (Goalie)

Bennett Galimberti (Goalie)

Elliott Montbourquette (Goalie)

Nolan Fitzgerald

George Follett (Goalie)

Jonah Galimberti

Ryan Pickett

Jax Harris

Hunter Ryan

Liam Patey

William Hickey

Benjamin McGrath

Cale Loucka

Andrew Webb

Sam Schwartz

Samuel O’Neill

Cameron Currie

Ryan Gill

Neve Long

Archer Reynolds

Brady Mackey

William Metcalfe

Norah Wheeler

Zachary Caddigan

Alexander Dove

William Lewis

James Barrett

Andrew Johnston

Thomas Fagan

Ty Kpaosy

Thomas Anderson

Will Blackwood

Corey Branton

Kyryll Martynenko

Thomas Misik

 

Schedule

Monday September 19, 5:30-6:30 PM – Group 1 Skills
Monday September 19, 6:30-7:30 PM – Group 2 Skills
Sunday September 25, 5:30-6:30 PM – Group 1 Skills
Sunday September 25, 6:30-7:30 PM – Group 2 Skills
Monday September 26, 5:30-7:00 PM – Game (Group 1 v. Group 2)

  • Decision on number of teams / potential first cut

Sunday October 2, 2:00-3:00 – Scrimmage
Monday October 3, 7:00-8:00 PM – Scrimmage

  • Final cuts